Fenomén BAREVNÉ VLASY, ničí nebo neničí vlasy?.

Určitě jste si všimli, že barevných vlasů je okolo vás stále víc. Někomu se tento trend líbí, někomu ne, ale je tu.

  1. S tím také vyvstává několik základních otázek
  2. Škodí barevné (gelové) barvy vlasům?
  3. Chytají na tmavé vlasy, nebo se musím odbarvit?
  4. Jak dlouho drží ve vlasech?
  5. Můžu se dobarvovat doma a budu to umět?

1) Barevné (gelové) barvy jako takové vlasům neškodí. Neobsahují žádné peroxidy ani zesvětlovače. Naopak obsahují (podle druhu výrobce) hydratační složky, výtažky z bylin a výživu pro vlasy a to nejdůležitější: barevné pigmenty

. Co však vlasy může ničit je neodborné zesvětlování, odbarvování a setkávám se i s výrazem "peroxidování". Na slengový novotvar peroxidování zapomeňte. Peroxid je potřeba k chemickým procesům při barvení. Najdete ho v barevných šamponech, přelivech, barvách a melírech.

V těchto přípravcích je obsažen v různých procentech. Od 1 % v šamponech a přelivech až po 9% barvy. V kadeřnictvích se pracuje i s 12%. Peroxid sám o sobě opravdu neškodí. Ale běžně se setkáváme s následky domácího (někdy bohužel i kadeřnického) barvení.

Největší zátěží pro vlasy je opakované odbarvovaní vlasů po celé délce. Hlavně, když je snaha odbarvit nejlépe černé vlasy za 1,5 hodiny na blond. Takže se aplikují odbarvovače/melíry (prostě to nejsilnější co v obchodě najdete) od kořínků až po konečky. V první fázi máte odrosty u hlavy světlé (pokud je tam přírodní odrost), dalších několik centimetrů jsou vlasy žluté, potom příšerně oranžové, následně hnědorezavé, poté přecházejí do hnědé a konce se kolikrát ani nehnou a zůstanou černé. A tohle je někdy opakováno (nanášeno) na vlasy i 3x za sebou v jeden den.

Docílíte tím akorát toho, že si vlasy zničíte a upálíte. Zbylé vlasy jsou flekaté a pokožka hlavy je velmi namožená. vlasy také můžou dočasně zvýšeně padat.

Proto nechte první složitější odbarvení na profesionální kadeřnici, která začne odbarvovat vlasy od konečků a psotupuje směrem k hlavě a kontroluje způsob zesvětlování

Takže odpověd'na otázku: Jestli pigmentové barvy vlasy neničí?...

NENIČÍ - ničí je předchozí mnohonásobné odbarvování.


2) Chytají tyto barvy na tmavé nebo přírodní vlasy? Musím tedy odbarvovat?

NECHYTAJÍ. Vždy to vysvětluju na příkladu "černé, nebo tmavé tričko". Pokud nalijete na takovou látku růžový, červený, fialový pigment, tak se tričko také neobarví na danou barvu. Pokud barevný pigment dáte na světlé tričko, tak se zabarvi. To samé platí u vlasů. Čím světlejší podklad, tím inztentivnějsí odstín.

Takže k určitému odbarvení/zesvětlení vlasů dojít musí.

Pokud jsou vlasy od přirody světlé, nebo vyšisované od sluníčka, tak na ně barvy v určité intenzitě chytnou a nemusí se již zesvětlovat.

A rozhovory typu: "Chtěla bych barevné vlasy, ale absolutně a striktně odmítám odbarvení, co mám dělat? ... NIC, jak bylo výše uvedeno.. odbarvit se musí.

3) Jak dlouho barva ve vlasech vydrží?

Na toto téma jsem natočila delší video se stejným názvem na Instagramu (IGTV). V něm jsem se pokusila shrnout nejdůležitější věci.

  1. Barvy nejsou určené ke každodennímu, nebo velmi častému mytí. Barva je na povrchu vlasu a tím je náchylnější k vymývání.
  2. Záleží na kvalitě vlasů. Pokud jsou suché, poničené, nebo spálené, tak barva dlouho nevydrží.
  3. Samostatné téma jsou šampony. Ptáte se mě, na názor "toho a toho" šamponu. K lepšímu porozumění, bych chtěla vysvětlit, že velmi záleží na pH. Jak vlasů, tak produktů. Vlas má pH od 4,5 do 5,5. Ale většina "neprofesionálních" produktů toto pH nemá a tím bohužel dochází k vymývání barev. šampony s vyváženým pH jsou na trhu k dostání. J Beverly Hills pochopitelně šampony k lepšímu udržení barev má.
  4. Nadměrné žehlení a horký vzduch z fénování má také vliv na světlání barvy. Proto i tady zvažte, jak často žehlíte, kulmujete.. a použijte výrobky, které ochrání vlas a pigment před nadměrným teplem.

4) Jak barvit doma?

S každou barvou Vám zasíláme návod "jak na to" a také jsme natočili video s mojí dcerou Erikou (11 let), kde snažíme ukázat, že základní barvení (1 až 2 barvy) opravdu není těžké. Videa jsou na @colour_by_nikola nebo @erica_callifornia.

A jestli to budete umět? Nebát se, zkusit a výsledky se dostaví :)..